Szukaj
  • Agata Pogorzelska

Miłość do siebie w ujęciu Charlesa Chaplina.


Charles Chaplin na swoje 70 urodziny przeczytał poruszający i piękny wiersz o miłości do samego siebie, napisany przez Kim McMillen. W moim odczuci w wierszu zostały ujęte najważniejsze elementy poczucia własnej wartości. Co więcej wiersz jest bardzo bliski mojemu sercu, dlatego z wielką chęcią podzielę się nim z Tobą i jednocześnie chciałabym wykorzystać go jako inspiracje do kontemplacji nad zagadnieniem jakim jest poczucia własnej wartości. Zachęcam Cię serdecznie do lektury wiersza i chwili refleksji nad nim.Gdy zacząłem siebie kochać


Gdy zacząłem siebie kochać, odkryłem, że psychiczny ból i emocjonalne cierpienie są tylko sygnałami ostrzegawczymi, że żyłem przeciwko swojej własnej prawdzie.

Dziś wiem, że to AUTENTYCZNOŚĆ.


Gdy zacząłem siebie kochać, zrozumiałem, jak bardzo można obrazić kogoś, gdy próbowałem narzucić moje pragnienia na tę osobę, pomimo tego, że wiedziałem, że to nie był odpowiedni czas, a ta osoba nie była na to gotowa, nawet jeśli tą osobą byłem ja sam.

Dziś, nazywam to SZACUNKIEM.


Gdy zacząłem siebie kochać, przestałem pragnąć innego życia, i zacząłem dostrzegać, że wszystko, co mnie otaczało, zachęcało mnie to wzrostu.

Dziś, nazywam to DOJRZAŁOŚCIĄ.


Gdy zacząłem siebie kochać, zrozumiałem, że bez względu na okoliczności, jestem we właściwym miejscu we właściwym czasie, i wszystko rozgrywa się dokładnie w odpowiednim momencie. Dlatego mogę być spokojny.

Dziś, nazywam to PEWNOŚCIĄ SIEBIE.


Gdy zacząłem siebie kochać, porzuciłem zabieranie sobie własnego czasu i przestałem planować ogromne projekty na przyszłość. Dziś, robię tylko to, co przynosi mi radość i szczęście, rzeczy, które kocham robić i które wspiera moje serce, i robię je na swój własny sposób, we własnym tempie.

Dziś, nazywam to PROSTOTĄ.


Gdy zacząłem siebie kochać, uwolniłem siebie od wszystkiego, co nie jest dobre dla mojego zdrowia - jedzenia, ludzi, rzeczy, sytuacji i wszystkiego, co ciągnęło mnie w dół i z daleka od siebie. Na początku nazywałem to podejście zdrowym egoizmem.

Dziś, nazywam to KOCHANIEM SIEBIE.


Gdy zacząłem siebie kochać, porzuciłem próby, aby zawsze mieć rację, i od tego momentu myliłem się znacznie rzadziej.

Dziś, odkryłem, że to SKROMNOŚĆ.


Gdy zacząłem siebie kochać, odmówiłem kontynuowania życia przeszłością i martwienia się przyszłością. Dziś, żyję tylko dla chwil, kiedy wszystko się dzieje.

Dziś żyję każdego dnia, dzień po dniu, i nazywam to REALIZOWANIEM SIĘ.


Gdy zacząłem siebie kochać, zauważyłem, że mój umysł może niepokoić mnie i sprawiać, że robi mi się źle. Ale, od kiedy połączyłem go ze swoim sercem, mój umysł stał się cennym sojusznikiem. Dziś, nazywam to połączenie MĄDROŚCIĄ SERCA.


Nie musimy dłużej obawiać się sporów, konfrontacji czy żadnego innego rodzaju problemów wobec nas samych lub innych. Nawet gwiazdy się zderzają, ale z nich rodzą się nowe światy.

Dziś, wiem, że TO JEST ŻYCIE!
Zastanawiałam się z czego wynika magia tego wiersza- dziś wydaje mi się, że chodzi o aktualność przesłania. Mimo, iż wiersz został odczytany przez Charlesa Chaplina w 1959 roku- minęło od tego czasu 60 lat to wartości opisane wyżej są dalej aktualne i dalej potrzebne do bycia w pełni szczęśliwym z samym sobą. Myślę, że dziś może on być nawet bardziej potrzebny i wartościowy. Dziś, kiedy wiele osób nie akceptuje swojego wyglądu. Kiedy wiele osób nie potrafi poradzić sobie z silnymi uczuciami. Kiedy wiele osób czuje się samotnych. Kiedy wiele osób cały czas goni za dobrem materialnym. Uważam, że w tych czasach bardzo dużo siły może każdemu z nas dodać ten wiersz i pokierować do tego co jest ważne. Z całego serca życzę każdemu, aby pokochał siebie w taki właśnie sposób. By miał siłę pracować nad spokojem ducha i akceptacją siebie oraz otaczającego świata. Nie są to łatwe rzeczy, nie uczą tego w szkołach a jednak są one fundamentalne do świadomego zadowolenia z życia. I do tego właśnie chciałabym dziś Ciebie zainspirować tym wierszem. Pamiętaj, nikt nie zadba o Ciebie tak dobrze jak Ty sam. Dlatego dbaj o siebie najlepiej jak potrafisz, kochaj siebie całym sercem oraz bądź życzliwy dla siebie!


Życzę Ci miłego, pełnego miłości do siebie dnia! :)

Agata


Kontakt

Telefon:

+48 513 501 318

 

Jeżeli nie będę mogła odebrać telefonu i umówić Państwa na wizytę proszę o kontakt SMS, oddzwonię jak najszybciej będę mogła.
 

Mail:

kontakt@misjamotywacja.pl

agata@misjamotywacja.pl

Spotkania odbywają się w gabinecie znajdującym się w centrum Warszawy lub online. 

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© Copyright by Agata Pogorzelska 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.