Szukaj
  • Agata Pogorzelska

Dlaczego poradniki szczęścia nie dają.

Bardzo bym chciała, aby istniało uniwersalne lekarstwo lub metoda, dzięki której każdy mógłby prowadzić dobre życie. Niestety, tak to nie działa. Tak nie działa psychologia, medycyna ani żadna inna dziedzina nauki. Dlatego tak ważny jest kontekst, czyli wszystko co nas ukształtowało i robi to w dalszym ciągu.Obawa poznania samego siebie jest bardzo często (...) analogiczna do strachu przed światem zewnętrznym. - Abraham Maslow

Chciałam napisać o praktyce uważności i jej cudownym wpływie na nasze życie ale poczułam potrzebę poruszenia zupełnie innego tematu. Nie martwcie się, niebawem pojawi się tekst o sztuce mindfulness ale dziś weźmy pod lupę kontekst.

Bardzo bym chciała, aby istniało uniwersalne lekarstwo lub metoda, która pomagała by każdemu prowadzić dobre życie. Niestety, tak to nie działa. Tak nie działa psychologia, medycyna ani żadna inna dziedzina nauki. Na jednostkę składa się znacznie więcej zmiennych niż jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić- geny, środowisko, rodzina, doświadczenia, schematy myślowe, hormony, biochemia, sytuacja społeczna, nadzieje i wiele wiele innych. To wszystko nazywamy kontekstem. Wszystko co nas ukształtowało i nadal kształtuje. Nie ważne ile psycholog przejdzie kursów, ile przeczyta książek- osoba, którą spotyka jest niepowtarzalna. Pozwól, że to zobrazuje- jeśli osoba nie ma co jeść i za co opłacić rachunków to propozycja codziennej praktyki medytacji, jako rozwiązania problemów może wydać się absurdalna. Innym razem przyjdzie osoba doświadczająca przemocy domowej i usłyszy od “specjalisty” po kursie online, że aby być szczęśliwym należy zaakceptować to co daje nam los. Jasne, te metody wcale nie są złe. Są nawet całkiem niezłe ale w innych sytuacjach. Słowo klucz w doborze odpowiednich metod współpracy to kontekst. Bo najważniejsze w pracy z Klientem jest indywidualne podejście więc zanim zaproponujemy kolejny raz tą samą metodę, bo jest innowacyjna lub łatwa, to zachęcam do powrotu do podstaw. A dokładniej do podstaw piramidy Maslowa.Zanim przejdziemy dalej wyjaśnię co ma piernik do wiatraka a właściwie co ma kontekst w psychologii do piramidy potrzeb Maslowa. Większość poradników popularno-psychologicznych,pseudo-psychologicznych czy treningów super życia skupia się na szczycie piramidy- na samorealizacji. To jest okej ale, osoby u których wcześniejsze poziomy potrzeb są niezaspokojone mogą osiągnąć jedynie frustrację a nie życie marzeń. I tutaj pojawia się kontekst. To wszystko co jest wcześniej czyli potrzeby: fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności społecznej, szacunku i uznania jest kontekstem, którego nie można pominąć. Musimy być pewni, że “podstawowe” potrzeby są zrealizowane, aby mówić o samorozwoju. O tym musi pamiętać zarówno psycholog, specjalista czy autor książki ale żadna z tych osób nie zrobi nic za Ciebie. Przede wszystkim Ty sam musisz zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb i chwytając ster podjąć działanie.


Jest to swojego rodzaju postulat. Wyjdźmy z bajki, w której pstryknięciem palca można zmienić myślenie a za dotknięciem różdżki (lub za pomocą kilku stron poradnika) można zacząć być super szczęśliwym. Niestety życie wygląda trochę inaczej i nie zawsze jest łatwo ale obiecuję, że warto się starać i nie poddawać.


Życzę miłego dnia!

Agata

Kontakt

Telefon:

+48 513 501 318

 

Jeżeli nie będę mogła odebrać telefonu i umówić Państwa na wizytę proszę o kontakt SMS, oddzwonię jak najszybciej będę mogła.
 

Mail:

kontakt@misjamotywacja.pl

agata@misjamotywacja.pl

Spotkania odbywają się w gabinecie znajdującym się w centrum Warszawy lub online. 

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© Copyright by Agata Pogorzelska 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.