Szukaj
  • Agata Pogorzelska

Ćwiczenia oddechowe mają moc.

Czy zastanawiałeś się jak często skupiasz się na swoim oddechu? Pomyśl, kiedy ostatnio świadomie wziąłeś wdech i wydech, czując jak tlen dostaje się do Twoich płuc? Nie daj się zwieźć pozorom- to w jaki sposób oddychasz ma bardzo duże znaczenie na stan Twojego ciała i ducha.

Prawidłowe oddychanie pozytywnie wpływa na zachowanie zdrowia, na koncentracje oraz pamięć. Świadomy oddech zmniejsza poziom ciśnienia krwi, uczy zachowywać spokój i pomaga się odstresować. Poprzez ćwiczenia oddechowe wzmacniamy przeponę (drugi co do wielkości mięsień), której funkcjonowanie wpływa na narządy w jamie brzusznej, kręgosłup, układ oddechowy, limfatyczny oraz krwionośny. Ćwiczenie wzmacniające przeponę sprzyja odciążeniu kręgosłupa, zapobiega dyskopatiom i rwie kulszowej. Częste ruszanie przeponą pomoże uniknąć problemów z zastojem krwi czy limfy, ograniczając tym samym ryzyko występowania żylaków, obrzęków i cellulitu. Im mocniejsza mocniej będzie pracować nasza przepona i im bardziej świadomie będziemy oddychać tym więcej tlenu dostanie się do naszego organizmu. Co za tym idzie? Tlen usunie więcej toksyn z organizmu (są one w 70% uwalniane podczas oddechu), opóźni proces starzenia oraz poprawimy pracę mózgu, który zużywa większość powietrza wdychanego do organizmu.

Ponadto wspomnę o wynikach badań, które pokazują, że regularne ćwiczenia oddechowe mogą:

- zmniejszyć złość i stany depresyjne;

- poprawić jakość snu;

-pozytywnie wpłynąć na poziom stresu, poprzez regulacje poziomu kortyzolu;

-wzmacniają system odpornościowy.


Oddychanie jest proste, ale łatwo zapomnieć, jak to robić właściwie. Wielu z nas bezwiednie bierze płytkie oddechy albo zapomina oddychać przez nos i usta. Należy powoli wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Warto robić nieco dłuższy wydech. Możesz liczyć do trzech przy wdechu i do pięciu przy wydechu. Właściwe oddychanie jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie się.

Jeśli udało mi się Ciebie przekonać do wypróbowania technik oddechowych to przedstawię Ci parę ćwiczeń. Pamiętaj, nie musisz wykonywać wszystkich ćwiczeń. Na początek możesz wybrać jedno, które będziesz ćwiczył regularnie, najlepiej by było gdybyś ćwiczył co najmniej 4 razy w tygodniu. Jak już przyzwyczaisz się do ćwiczeń to możesz dodać kolejne. Możesz też modyfikować delikatnie ćwiczenia ważne jednak, abyś w trakcie ćwiczeń był uważny i obserwował swoje ciało oraz oddech.


Ćwiczenia:


1. Usiądź wygodnie na podłodze po turecku lub się połóż, następnie połóż prawą dłoń na brzuchu, tak, aby mały palec znajdował się powyżej pępka. Lewą dłoń połóż na mostku. Oddychaj głęboko przez nos tak aby prawa dłoń unosiła się pierwsza a następnie dopiero lewa dłoń. Wydychaj powietrze przez usta ułożone jak do gwizdania. Powtórz to 3-10 razy.


2. Usiądź w pozycji siadu klęcznego i zawieś ręce wzdłuż tułowia, wykonaj głęboki wdech przez nos a następnie wydech przez usta jednocześnie robiąc skłon tułowiem w przód. ułóż czoło na podłodze, rozluźnij ciało i pozostań przez moment nieruchomo. Ponownie wykonaj wdech wracając do pozycji początkowej siadu klęcznego. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.


3. Usiądź w wygodnej pozycji z zamkniętymi oczami i połóż dłonie na kolanach. W tej pozycji wykonaj serię dynamicznych oddechów w taki sposób, aby wdech i wydech były wykonywane aktywnie i świadomie. Wykonuj je za pomocą skurczy mięśni brzucha. Na początek oddychaj powoli, w sposób jednostajny z przy kolejnej serii oddychaj trochę szybciej. Takie ćwiczenie wykonuj seriami od 10 do 20 oddechów, a następnie zrób chwile przerwy, starając się uspokoić oddech, wykonaj 4 takie serie.


4. Połóż się w pozycji leżącej na plecach, najlepiej na podłodze (na macie lub dywanie) i ułóż sobie na brzuchu książkę lub książki (tak żeby czuć je na brzuchu ale żeby nie spadały). W takiej pozycji wdychaj powietrze nosem tak, by unieść książkę. Zatrzymaj powietrze na chwilę i delikatnie wypuszczamy powietrze ustami, w taki sposób by książki powoli się obniżały. Możesz urozmaicić ćwiczenie dodając głoski ffff i ssss przy wydechu. Takie ćwiczenie powtórz 10 razy.


5. To ćwiczenie możesz wykonać nawet po przebudzeniu na łóżku lub jak wolisz to na podłodze. Leżąc na plecach, ułóż ręce wzdłuż tułowia, wykonaj wdech powietrza przez nos i przenieś jednocześnie ręce za głowę. Następnie wykonaj dłuższy wydech przez usta z powrotem rąk do pozycji początkowej. Powtórz taką sekwencję 5 razy.


6. Stań w rozkroku z rękami opuszczonymi swobodnie wzdłuż tułowia. Weź pełen głęboki, stosunkowo szybki i świadomy wdech podnosząc jednocześnie powoli ręce do góry. Następnie wydychaj powietrze powoli, wracając jednocześnie rękami do początkowej pozycji. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.UWAGA! Mimo wielu cudownych efektów ćwiczeń oddechowych należy uważać przy niektórych schorzeniach . Warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki oddechowej w przypadku chorób krążenia, chorób płuc, nadczynności tarczycy oraz w niektórych chorobach centralnego układu nerwowego i gruczołów wewnątrzwydzielniczych.


Mam nadzieje, że spodobają Ci się ćwiczenia- naprawdę warto dodać je do codziennego harmonogramu. Może masz jakieś inne ćwiczenia, które lubisz i chciałbyś się nimi podzielić?

Jeśli masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu :)


Życzę Ci miłego, świadomego dnia! :)

Agata


Kontakt

Telefon:

+48 513 501 318

 

Jeżeli nie będę mogła odebrać telefonu i umówić Państwa na wizytę proszę o kontakt SMS, oddzwonię jak najszybciej będę mogła.
 

Mail:

kontakt@misjamotywacja.pl

agata@misjamotywacja.pl

Spotkania odbywają się w gabinecie znajdującym się w centrum Warszawy lub online. 

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© Copyright by Agata Pogorzelska 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.